Kako njegovati kožu sklonu nepravilnostima?

10/05/2023

Korana Marović

Kako njegovati kožu sklonu nepravilnostima?

Kad se priča o nečistoj koži, većina nas zamisli ten prepun crvenih kvržica s bijelim glavicama, no akne se mogu manifestirati na različite načine – a i mnogi drugi kožni problem mogu nas na prvu podsjetiti na najobičnije prištiće.

Iako su akne rastući problem među odraslima, ljudi većinom ni dalje nisu sigurni što točno imaju, a odlučuju se za varijante samostalnog tretiranja problema radi čega se liječenje akni i njihova prevencija najčešće rasteže mjesecima i čini frustrirajućom, ako ne i nemogućom.

Međutim, uz neke jasne granice kako se njegovati kada imate problematičnu kožu – i akne je moguće dovesti u red.

Zašto nastaju akne?

  • Višak sebuma – radi vanjskih ili unutarnjih stresora, žlijezde mogu lučiti više sebuma no potrebno što dovodi do čepljenja pora
  • Hormoni – fluktuacije u hormonima jedan su od najčešćih razloga nastanka akni, najčešći problem su upravo spolni hormone
  • Nakupine mrtvih stanica kože – nije samo sebum kriv za čepljenje pora, već i nakupina mrtvih stanica kože, ako se koža ne eksfolira redovito
  • Prehrana – iako hrana ne utječe direktno na stvaranje akni, utječe na promijene u tijelu koje kožu sklonu aknama može potaknuti da izbije u bubuljicama. Primjerice, hrana s visokim glikemijskim indeksom, poput šećera i bijeloga kruha, pokazala se kao problematičnom za kože sklone nepravilnostima
  • Nepravilna njega – iako su akne najčešće više od korištenja nekvalitetne šminke, nepravilnog čišćenja lica ili promašene rutine njege, niti tu opciju ne smijemo isključiti iz grupe. Imamo li osjetljivu kožu lica – ili smo pak skloni čepljenju – suviše agresivni proizvodi ili oni bogatiji hranjivim sastojcima mogu uzrokovati iritaciju, pa i akne

 

necista-koza-1

6 savjeta za njegu problematične kože

Dobra dnevna rutina njege bitna je za sve, ali posebice ako ste skloni nepravilnostima. Uz ovih 5 koraka, koža će biti zdravija i sretnija, a samim time i s manje prištića!

1. Čišćenje

Čišćenje lica je iznimno bitno jer uklanja prljavštinu i višak masnoće – no previše čišćenja može dodatno iritirati kožu. Iz toga razloga, preporučuje se jutarnju rutinu započeti umivanjem, a u večernjoj koristiti i čistač za lice. Ako se budite vrlo masni, tada je u redu lice oprati s hidratantnim proizvodom, primjerice L’ADRIA Hydrating cleanser, koji će lijepo očistiti kožu no ostaviti je hidratiziranom.

 

Cleanseri za čišćenje lica za sve tipove kože

2. Eksfolijacija

Eksfolijacija odnosno piling je ključan korak svake rutine njege, a kod problematične kože može biti posebno koristan. Uz piling dubinski čistimo pore, što pridonosi manjem čepljenju i, istovremeno, manjoj vjerojatnosti od nastanka prištića. 

Kemijski pilinzi su prikladniji za problematične kože jer djeluju nježnije na već upaljeno lice, a poru mogu i kvalitetnije očistiti, posebice sadrže li salicilnu kiselinu. Dobra opcija je i korištenje čistača sa salicilnom kiselinom jer će odraditi i laganu eksfolijaciju već kod pranja lica – poput L’ADRIA Purifying cleansera.

Purifying Cleanser za mješovitu i masnu kožu

3. Njega lica

Mnogobrojni masnokošci ne vjeruju u korištenje kreme za lice kako su im dotadašnja iskustva dala do znanja kako kreme mogu čepiti pore. Iako je to točno, hidratacija i hranjenje površinskog sloja kože je iznimno bitno – i nijedan drugi proizvod to ne može uraditi poput kreme.

Birajte kremu bez ulja jer ona neće potaknuti stvaranje prištića, a dat će sve benefite hidratacije koja je i problematičnoj koži potrebna. Izvrsna je L’ADRIA Harmonizing cream jer sadrži i sastojke koji djeluju protuupalno, smanjuju pojavu prištića i mrljica uz dubinsku hidrataciju.

4. Zaštita od sunca

Ovaj korak je bitan koliko i čišćenje lica! Naime, izlaganje UV zrakama može pojačati upalu, pa tako i pogoršati dojam akni, uz to što kožu ubrzano postaruje.

Također, većina proizvoda koji brzo i direktno djeluju na uzrok akni – nisu pogodni za korištenje na suncu jer su osjetljivi na sunce ili jer stanjuju kožu. Upravo zato, kvalitetna zaštita 30+ morala bi postati dio svake vaše jutarnje rutine – posebice u proljeće i ljeto!

5. Proizvodi protiv akni

Kada imate problematičnu kožu, velika je vjerojatnost da ćete svoju rutinu njege trebati itekako prilagoditi i biti iznimno ustrajni u njoj kako biste vidjeli zadovoljavajuć rezultat. 

Proizvodi protiv akni ključan su dio vaše skincare rutine, koji se mora slagati i nadopunjavati s ostatkom vaših proizvoda.

Također, pojedine akne zahtijevat će i lijek ili antibiotik, što je sasvim normalno – no zato sugeriramo da akne ne liječite sami, već da se od starta konzultirate s dermatologom.

6. Promjena lifestyle-a

Iznimno bitan korak kojega nerijetko zanemarujemo jest prilagodba životnog stila problemu kojeg imamo. Česti uzrok akni, osim hormonalnih fluktuacija, može biti i loša crijevna mikroflora i generalno usporen metabolizam.

Kako bi vaše tijelo bolje funkcionirali, a usput se i bolje osjećalo, sugerira se uvođenje malih zdravih navika, koje će zatim pokazati benefit i na izgledu vaše kože.

Primjerice, trenirajte barem triput tjedno, pripazite na unos alkohola i šećera, pijte više vode… Uz to, mijenjajte redovito jastučnicu, izbacite ručnik iz uporabe, pripazite s čime i kako dodirujete lice kada možda nemate čiste ruke.

Ponekad se i u najbanalnijoj životnoj navici može pronaći rješenje za manje izbijanja prištića!