Kako se riješiti potkožnog prišta?

30/07/2024

Adrijana Arambašić

Kako se riješiti potkožnog prišta?

Potkožni prišt može predstavljati nelagodan osjećaj i bol te tako utjecati na kvalitetu vaše svakodnevnice. Često uzrokuje i frustracije ako se pojavio na nelagodnom i vidljivom mjestu.

U prethodnom tekstu kako se riješiti prištića pisali smo više o površinskim aknama, a ovaj put spomenut ćemo potkožne.

Na pojavu potkožnog prišta gotovo nitko nije imun, pa tako jednako pogađa muškarce i žene. Češće ipak zahvaća tinejdžere, trudnice i žene za vrijeme menstrualnog ciklusa.

A što možete učiniti, kako ublažiti i spriječiti upalu potkožnih prištića pronaći ćete u nastavku teksta.

Što je zapravo potkožni prišt?

Potkožni prišt je potkožna oteklina koja nastaje kao posljedica infekcije u gornjem sloju kože (u ili ispod epiderme). U početku se manifestira kao blago crveno područje koje je bolno na dodir. Blago crveno područje može se javiti u obliku izbočine ili biti u potpunosti nevidljivo. 

Tek nakon nekoliko dana, područje se može povećati uslijed nakupljenog sebuma (gnoja) i postati vidljivije.

Što uzrokuje potkožni prišt?

Kako nastaju potkožni prištići? Potkožni prišt nastaje uslijed zatvaranja pora kože što uzrokuje nakupljanje sebuma u tom području. Okidač za pojavu potkožnih bubuljica u većini slučajeva su hormonalne aktivnosti žena i muškaraca.

Kako nastaje gnojni prištić?

Također, mrtve stanice kože, kožne bakterije i nečistoće mogu se zajedničkim snagama “zavući u pore na koži” ili u folikule dlaka te ih tako začepiti. Tada sebum ne može izaći iz sloja kože na površinu već se zadržava i stvara se gnoj.

Gnoj koji se stvara je bijelo-žute boje a sastoji se od neutrofila (leukociti koji ubijaju bakterije) čije stvaranje u koštanoj srži potiču bakterije. Tako da gnoj ili iscjedak može biti i neugodnog mirisa.

Stvaranje potkožnih prištića može uzrokovati:

  • kožna bakterija - stafilokok (Staphylococcus aureus)
  • loša higijena
  • tuširanje vrućom vodom
  • dehidracija
  • hormonska neravnoteža
  • upotreba kortikosteroida 

Gdje na tijelu se najčešće pojavljuje?

Iako se može pojaviti bilo gdje na tijelu, potkožne bubuljice najčešće pronalazimo kao:

  • potkožni prišt na vratu
  • potkožni prištići na licu
  • potkožni prišt na bradi
  • potkožni prišt na dojci
  • potkožni prišt na leđima
  • potkožni prišt ispod pazuha

Potkožni prišt koji se pojavio na licu, vratu ili dekolteu može biti posljedica korištenja neodgovarajućih proizvoda za njegu kože. Kao što su šminka, kreme za hidrataciju i proizvodi za čišćenje lica. Osim toga ovo područje je često u kontaktu s našim rukama odnosno prstima gdje se nalaze nečistoće. Također su to i područja s više znojnih žlijezdi uključujući područje ispod pazuha.

Upaljeni potkožni prišt

upaljeni-potkožni-prišt


Upala potkožnih prištića može se prepoznati prema dodiru, ako na dodir ima oblik kvržice, došlo je do upale. Do upale je došlo kombinacijom sebuma i gnoja koji nemaju “otvoreni put” za izlazak iz dubljih slojeva kože.

Pokušajem istiskivanja takvog prišta nećete puno postići, već upravo suprotno. Može se potaknuti nastavak infekcije i produljenje upale.

Kako se riješiti potkožnih prištića?

Najbolja stvar koju možete učiniti već sad je da u svoju rutinu uvrstite korake koji mogu spriječiti ili smanjiti mogućnost pojave potkožnih prištića na vašoj koži.

Pravilno čišćenje lica treba biti dio vaše jutarnje, ali i večernje beauty rutine. Pokušajte s umivanjem hladnom vodom ujutro. Tako ćete ne samo potaknuti cirkulaciju krvi, već to znači i više kisika i hranjivih tvari.

Još jedna stvar s kojom možete krenuti je novi L'ADRIA Cleansing balm. Koji se koristi kao prvi korak čišćenja lica, za uklanjanje vodootporne šminke i SPF-a.

Tako ćete čišćenje lica pretvoriti u malo plavo SPA iskustvo! Blagog je mirisa, po kamilici, a ključni sastojci su morska lavanda, mimoza i plava kamilica.

Transformirajući balzam koji tijekom primjene prelazi u masažno ulje pa u hidratantno mlijeko.

 

 

Nerijetko se događa da potkožne bubuljice “ne prolaze” i zadržavaju se po nekoliko mjeseci ispod površine kože. Tada je preporuka posjetiti obiteljskog liječnika ili dermatologa kako biste dobili antibiotike i započeli s terapijom.

Također, ako je slučaj da se pojavio veliki potkožni prišt i niste sigurni o čemu se radi, javite se svom liječniku.

Prirodne metode ublažavanja upale

Nikako se ne preporučuje istiskivanje potkožnih prištića. U slučaju da se nedovoljno stručno tretira upaljeno područje može doći do produljenja upalnog procesa. Nakon čega se prištić može ponovno pojaviti.

Pokušajte sa sljedećim metodama:

  • Eterično ulje čajevca može isušiti kožu na području primjene i tako ublažiti upalu
  • Med može djelovati kao antiseptik na području primjene
  • Topla vrećica čaja od kamilice može djelovati umirujuće na upaljeno područje

Kako održavati dobru i zdravu kožu?

Nemojte zaspati sa šminkom ili puderom na licu, ako imate osjetljivu i masnu kožu pokušajte se što manje izlagati UVA i UVB sunčevim zrakama. 

Pijte dovoljno tekućine i nemojte često mijenjati proizvode za njegu kože. Pokušajte s proizvodima koji se oslanjaju na prirodne sastojke i budite ustrajni.

 

Holiday offer

Holiday offer
Take advantage of discounts while they last! Limited offer while time or supplies last!
gallery background active campaign background